KOSICT 2018
KOSICT je kreativna konferencija o znanju inspiracionih proporcija sa temama koje se bave IT trendovima u živom okruženju. Sedmo izdanje konferencije organizovano od strane STIKK-a održano je od 12. do 13. oktobra 2018.godine. Ova konferencija ima za cilj da obuhvati teme globalnog trenda u oblasti IKT. Ovi trendovi donose najbolje međunarodne, regionalne i lokalne eksperte, razmenjujući svoja iskustva sa učesnicima KOSICT-a.
Među različitim temama koje su tretirali stručnjaci i inovatori u oblasti IKT, Projekat jačanja zapošljavanja mladih (EYE) bio je deo panel diskusije o povećanju zapošljivosti u IKT sektoru na Kosovu. Panelista g. Driton Hapciu iz Cacttus Education, Donjeta Sahatciu iz Rrote, g-đa Hana Qerimi Rizaj iz StarLabs-a i g-đa Muzafer Shala iz Kolegji Universum-a razgovarali su o razlikama u veštinama u IKT sektoru.
Uzimajući u obzir rast IKT-a, nedostaje stručno osoblje, dok je tražnja od tehnoloških kompanija visoka. Gospodin Hapciu je izjavio da je jedan od glavnih problema kvalitet obrazovanja i obično traži svoju kompaniju godinu dana obuke za nove zaposlene. Međutim, kompanije bi trebale investirati za ove programe obuke kako bi imali bolje stručno osoblje. Gospođa Sahatciu je ukazala na to da indeks ljudskog kapitala ima petogodišnji jaz u pogledu obrazovanja.
Pored toga, rekla je da se tehničke veštine mogu naučiti, međutim, nedostaje mekih veština kao što su kritičko razmišljanje i rešavanje problema. Gospođa Rizaj je objasnila da se veštine programiranja, kritično razmišljanje i rešavanje problema treba naučiti od mladosti i da bi investiranje trebalo početi od osnovne škole.
Pored toga, pomenuo je da ne samo da obrazovanje ima glavnu ulogu u kreativnom razvoju mlade generacije, već i to da se treba podsticati i podržati od svojih porodica. G. Shala je istakao da univerzitet ima važnu ulogu u razvijanju veština vezanih za IKT sektor. Razgovarao je o tome kako Institucija Universum razvija akcioni plan kao kratkoročni cilj koji nudi stažiranje kroz studije kako bi se mogle uporediti sa veštinama industrije.
Kao dugoročni cilj oni su razmišljali o saradnji sa srednjom školom kako bi razvili ovakve veštine. Ovaj panel moderirao je Tim Sparkman iz Projekta poboljšanja zapošljavanja mladih (EYE).