Pretraživati meni

Unutrašnja revizije

Jačanje unutrašnje revizije za najodgovornije opštine i povećanje poverenja javnosti

Dardan Maliqi i Saranda Husaj Baraliu

Unutrašnja revizija zajedno sa snažnim sistemom unutrašnje kontrole, efektivnim upravljanjem rizikom i spoljnom revizijom je od suštinskog značaja za očuvanje javnog novca i obezbeđivanje odgovornog upravljanja, održavanje integriteta i povećanje poverenja javnosti u opštinama Kosova. Na Kosovu, uprkos činjenici da su Jedinice za unutrašnju reviziju uspostavljene u opštinama, kao i važnosti izveštavanja i preporuka unutrašnje revizije, opštine se svake godine suočavaju sa nalazima Nacionalne kancelarije revizije koji se uglavnom odnose na neadekvatno finansijsko upravljanje, upravljanje imovinom, procesima upravljanja nabavkama i ugovorima, procedurama zapošljavanja i kao rezultat to utiče na smanjenje poverenja javnosti. Stoga je poslednjih godina pažnja usmerena na to koliko su Jedinice unutrašnje revizije efikasne i kako se mogu dalje ojačati. 

Regulatorni okvir koji uređuje unutrašnju javnu reviziju

Iako je regulatorni okvir koji reguliše unutrašnju kontrolu javnih finansija, posebno funkciju unutrašnje revizije, generalno jak i uspostavljen, postoje neke oblasti na koje treba obratiti pažnju. Pored primarnog i sekundarnog zakonodavstva, postoje i drugi radni dokumenti koji su od suštinskog značaja i koji pružaju neophodna uputstva i podršku unutrašnjim revizorima u obavljanju revizorskih aktivnosti.

Međutim, sadašnji okvir ima nekoliko nedostataka. Na primer, metodologija procene rizika nije ažurirana nekoliko godina, što je čini neprikladnom za trenutna dešavanja. Takođe, identifikovani faktori rizika nisu obuhvaćeni delokrugom Jedinice za unutrašnju reviziju, što utiče na kvalitet i efikasnost njihovog rada. U cilju kontinuiranog obezbeđivanja visokog standarda unutrašnje revizije i finansijske kontrole, neophodno je da se ova pitanja adresiraju. 

Funkcionisanje i izazovi sa kojima se suočavaju Jedinice za unutrašnju reviziju

Opštine su uspostavile Jedinice za unutrašnju reviziju u skladu sa zakonima na snazi. Međutim, kvalitet planiranja i izveštavanja je još uvek slab i praćenje sprovođenja preporuka revizije je u početnoj fazi. Strateški i godišnji planovi Jedinice za unutrašnju reviziju su dugi, u nekim slučajevima nisu konkretni, a nedostaje analiza zasnovana na riziku. Iako postoji poboljšanje u kvalitetu izveštaja unutrašnje revizije, većina izveštaja nema jasnu definiciju revizorskih kriterijuma i prezentaciju nalaza, što otežava razumevanje izveštaja. Ovo ima nekoliko posledica, prvo može stvoriti pogrešan utisak o procesima upravljanja. Drugo, može propustiti da predstavi uzrok i posledicu identifikovanih nepravilnosti ili nedostataka i da spreči moguću zloupotrebu javnih sredstava. 

Takođe, identifikovani su i drugi izazovi koje treba rešiti. U nekim slučajevima, Jedinice za unutrašnju reviziju nemaju dovoljnu finansijsku podršku, nedostatak osoblja i kašnjenja u zapošljavanju, kao i nedostatak uvažavanja njihovog rada od strane viših rukovodilaca.

Pored toga, članovi Komiteta za unutrašnju reviziju imaju slabu ulogu i više se percipiraju kao sredstvo kontrole od strane gradonačelnika opština, nego kao podržaoci unutrašnjih revizora. Dok je saradnja između revizora i subjekata revizije tokom procesa revizije na zadovoljavajućem nivou, pristup i informacije se obezbeđuju na vreme, vredi napomenuti da sprovođenje preporuka revizije ostaje izazov za opštine Kosova. 

U cilju obezbeđivanja dobrog finansijskog upravljanja, zadovoljavanja potreba građana i podsticanja razvoja, veoma je važno adresirati ove izazove i ojačati funkcionisanje Jedinica za unutrašnju reviziju i Komiteta za unutrašnju reviziju u opštinama Kosova.

Pristup  DEMOS-a jačanju unutrašnje revizije

Kao odgovor na ove izazove i sa ciljem povećanja učinka opština na Kosovu, projekat DEMOS pruža podršku u razvoju kapaciteta Jedinica za unutrašnju reviziju i Komiteta za unutrašnju reviziju, što uključuje obuku i mentorstvo na radnom mestu. Prvobitno je izvršena kompletna analiza nedostataka i mogućnosti za unapređenje u okviru Jedinica za unutrašnju reviziju i Komiteta za unutrašnju reviziju, kao i procenjena su postojeća pravila, metode i problemi. Na osnovu ovih analiza, ponuđen je prilagođeno rešenje za poboljšanje usklađenosti sa postojećim politikama, standardima i smernicama, sa posebnim fokusom na jačanje Jedinica i Komiteta za unutrašnju reviziju.

Pored toga, DEMOS je pomogao opštinama da povećaju svoje sposobnosti u planiranju i reviziji što je efikasnije moguće. Ovo je rezultiralo boljom analizom rizika i planiranjem u opštinama. Takođe, kreirana je baza podataka za praćenje preporuka revizije i uveden je model procene rizika koji je pomogao da se poboljša kvalitet revizorskih izveštaja. 

Ovaj model je distribuiran unutrašnjim revizorima opština, Nacionalnoj kancelariji revizije i Centralnom odeljenju za usklađivanje, u Ministarstvu finansija, rada i transfera. 

Uticaj intervencije projekta

Kefsere Koxha, unutrašnja revizorka u opštini Kačanik, kaže da su neke od preporuka dobijenih od stručnjaka DEMOS-a bile veoma korisne za njen rad. „Savetovano mi je da izveštaje predam direktno gradonačelniku sa jasnim i primenjivim preporukama i bez prostora za tumačenje“, dodala je ona. 

Kefsere, koja ima više od 40 godina radnog iskustva u oblasti revizije, ističe koliko je kvalitetna unutrašnja revizija važna. „Dobar proces revizije bi pomogao rukovodiocima da unaprede procese unutrašnje kontrole u ​​organizaciji, a poboljšanjem ovih procesa izbegavaju se i problemi u daljim procenama“, rekla je ona. 

Tokom trajanja projekta, DEMOS će nastaviti da podržava opštine u poboljšanju funkcionalnosti njihovih mehanizama unutrašnje revizije. Ovaj napor ima za cilj povećanje kvaliteta revizorskih izveštaja i povećanje nivoa adresiranja preporuka. Očekuje se da će ovi napori imati pozitivan uticaj na lokalnu vlast i doprineti ukupnom poboljšanju pružanja usluga građanima.

Unutrašnji revizor u opštini Novo Brdo, Kujtim Arifi, ocenjuje da je podrška koju je pružio DEMOS doprinela poboljšanju kvaliteta unutrašnjih revizija uopšte. „Ja, kao revizor, procenjujem da je najveća korist bila u napretku izveštavanja, ali i pored toga, uz pomoć DEMOS-a, uspeli smo da unapredimo upravljanje opštinskom imovinom, što se pozitivno odrazilo na revizorsko mišljenje od Nacionalne kancelarije revizije“, kaže g. Arifi.

What is DEMOS?

What is DEMOS?

Šta je DEMOS?

Šta je DEMOS?