Ministarstvo administracije lokalne samouprave (MALS) i DEMOS rade na reviziji Sistema upravljanja opštinskim učinkom i Granta za opštinski učinak, kako bi izašli u susret opštinama i građanima. Kako bi razgovarali o pitanjima vezanim za Sistem i Grant, MALS i DEMOS su organizovali dvodnevnu radionicu sa predsednicima, potpredsednicima i visokim zvaničnicima opština, gde su učestvovali donatori projekta, odnosno Švajcarska i Švedska, kao i Nacionalna kancelarija za reviziju.
Glavne teme koje su podstakle diskusije su minimalni uslovi za Grant za opštinski učinak, pokazatelji Sistema upravljanja opštinskim učinkom, kao i procedure za implementaciju opštinskih projekata.
Imri Ahmeti, potpredsednik Asocijacije kosovskih opština, pomenuo je izazove u vezi sa ispunjavanjem minimalnih uslova za kvalifikaciju za Grant opštinskog učinka, posebno pozitivno mišljenje revizije, kao i trošenje budžeta za kapitalne investicije od najmanje 75%.
“Razlog je taj što ponekad ni mišljenje revizora nema veze sa odgovornostima predsednika opštine, recimo zbog privatnih izvršitelja, zbog kolektivnih ugovora za koje opštine nisu potpisnice sporazuma, već ministarstva, ovo mišljenje kažnjava opštine. Ista sudbina je i sa budžetskim rashodima. Često ne dobijemo alokaciju budžeta do kraja marta, da ne pričamo o sporovima koje možemo imati u Telu za razmatranje javnih nabavki. Na taj način dolazi jesen bez mogućnosti da se budžet potroši”, rekao je g. Ahmeti.
Za opštine je ocenjeno veoma važnim da se tokom procesa revizije Sistema upravljanja opštinskim učinkom ne ocenjuju pokazatelji za koje opštine nisu odgovorne, kao što je upravljanje vodama.
Sistem upravljanja opštinskim učinkom osnovao je MALS 2009. godine kao mehanizam koji ima za cilj povećanje učinka opštine u pružanju administrativnih i javnih usluga. Projekat DEMOS podržava sistem od 2014. godine, kontinuirano doprinoseći njegovom unapređenju kroz pregled oblasti, pokazatelja, izveštavanje i proveru podataka. Ovaj mehanizam se sada sastoji od 119 pokazatelja učinka grupisanih u 19 oblasti.
Besim Myrtezani, direktor Pravnog odeljenja MALS-a, kaže da je ovaj sistem sada stvorio tradiciju i istoriju funkcionisanja, međutim, iz razgovora sa predsednicima, potpredsednicima i visokim opštinskim zvaničnicima, videlo se da postoje stalni i, generalno, opravdani problemi.
“Sve ovo o čemu je razgovarano mi ćemo kao Ministarstvo uzeti za osnovu i zajedno sa donatorima nastojati da poboljšamo tamo gde je to moguće, a da pritom ne oštetimo Sistem uopšte. Bile su to vrlo kvalitetne i sadržajne rasprave o budućnosti ovog sistema. S obzirom da su glavni akteri bili na sastanku, mislim da je radionica bila dosta uspešna za nas kao Ministarstvo, kao i za DEMOS“, rekao je g. Myrtezani.
“Sada smo u procesu procene podataka za 2022. godinu, dok će nas za 2023. godinu procena učinka naći sa promenjenim i naprednijim sistemom“, dodao je.
Projekat DEMOS, koji podržava MALS u reviziji Sistema i Granta, pozdravio je diskusije, ideje i sugestije date tokom radionice. „Dok radimo na ovom procesu, ove rasprave će nam uveliko pomoći da unapredimo Sistem, sa pokazateljima koji su fokusirani na uticaj na građane“, rekao je Alan Paker, direktor projekta DEMOS.
Tokom radionice sa predsednicima, potpredsednicima i visokim opštinskim zvaničnicima, učesnici su imali priliku da razmene iskustva o opštinskom učinku u Albaniji. Predstavnici Ministarstva finansija i privrede Albanije i projekta „Jake opštine“ koji sprovodi Helvetas, objasnili su reformu koja se sprovodi na poboljšanju usluga građanima u 61 opštini u zemlji. Albanija je trenutno u procesu pripreme Sistema upravljanja opštinskim učinkom i dugo iskustvo Kosova sa ovim sistemom je ocenjeno kao veoma korisno.
Projekat DEMOS je u trećoj fazi implementacije i do njegovog kraja, u decembru 2025. godine, ima za cilj da učini upravljanje Grantom za opštinski učinak od strane MALS-a nezavisnim i potpuno kredibilnim. U tom pravcu projekat pomaže u daljem unapređenju Sistema i Granta, a paralelno sa tim i jačanju kapaciteta Ministarstva i opština za upravljanje ovim grantom.
Samo u poslednje dve godine, od Granta za opštinski učinak, opštine su imale koristi od projekata u vrednosti od blizu 16 miliona evra, od čega je skoro 9,2 miliona evra obezbeđeno iz sredstava projekta DEMOS III.
DEMOS III sufinansiraju EU, Švajcarska, Švedska i Norveška, dok ga sprovodi Helvetas Swiss Intercooperation Kosovo.