Pretraživati meni

Inicijativa za ublažavanje nepismenosti za žene iz romske, aškalijske i egipćanske zajednice

U okviru aktivnosti sa odbornicima skupština opština, DEMOS je podržao odbornicu Skupštine opštine Uroševac, Mimozu Sojevu Pajaziti, da započne diskusije sa ženama romske, aškalijske i egipćanske zajednice o modalitetima ublažavanja nepismenosti. 

U današnje vreme, kada su znanje i veštine čitanja i pisanja neophodne za poboljšanje života i doprinos društvu, nepismenost je jedan od najvećih izazova s ​​kojima se ove žene suočavaju.

Fatima Rrahmani, menadžerka za intervencije u DEMOS-u, naglasila je da su odbornici skupština opština bliži zahtevima zajednice, te ih projekat podržava u inicijativama koje imaju za cilj poboljšanje usluga građanima koje predstavljaju u skupštini i povećanje njihovog angažmana.

Žene iz romske, aškalijske i egipćanske zajednice koje su prisustvovale sastanku izrazile su zainteresovanost za početak puta za učenje pisanja i čitanja. Jedna od učesnica, Antigona Hasani, objasnila je kako nedostatak znanja u ovom aspektu utiče i na zapošljavanje: 

„Veoma smo zainteresovane i potrebno nam je. Ja se uvek prijavim za posao, ali svaki put me pitaju da li znam da pišem i čitam. Znam donekle, ali ne mnogo. To takođe uslovljava moje zaposlenje“, rekla je Hasani.

Inicijatorka ove ideje, Mimoza Sojeva Pajaziti, odbornica u Skupštini opštine Uroševac, istakla je da su dugoročni ciljevi ovog projekta usmereni na smanjenje nivoa nepismenosti u zajednicama Roma, Aškalija i Egipćana. Naglasila je potrebu obezbeđivanja odgovarajućih programa za obuku pisanja, čitanja (uključujući prepoznavanje brojeva) i učenja.

Ova inicijativa ima za cilj da pomogne u sprovođenju obrazovnih politika prilagođenih ovim grupama i osigura veću usklađenost, pružajući osnovno znanje svim ženama kojima je to potrebno.

“Projekat ima za cilj da utiče na poboljšanje kvaliteta života žena u ovim zajednicama obezbeđivanjem ne samo novih veština pisanja i čitanja, već i integracijom drugih elemenata obrazovanja kao što su škole roditeljstva, obuke za zapošljavanje i podrška razvoju profesionalnih veština. To će pomoći ženama da budu nezavisnije, imaju prilike da rade u različitim oblastima i doprinesu svom ličnom i društvenom razvoju”, rekla je ona.

U tom kontekstu, Uprava za obrazovanje planira da obezbedi školski prostor i neophodna sredstva za podršku ovoj inicijativi.

„Mi, kao direkcija, spremni smo da obezbedimo školski prostor i druge neophodne resurse za uspešnu realizaciju planirane aktivnosti prema projektu“, izjavio je Afrim Llabjani, direktor obrazovanja u Uroševcu.

Pakize Bujani, odbornica u Skupštini opštine iz redova romske, aškalijske i egipćanske zajednice, izrazila je uverenje da će se početkom održavanja časova opismenjavanja, otvoriti mogućnosti za zapošljavanje ovih žena. “To znači da će, ukoliko naiđu na bilo koji otvoreni konkurs za posao, moći same da se prijave, bez traženja pomoći ili asistencije”, rekla je ona.

Na kraju sastanka, svi učesnici su se složili da nastave zajedno sa identifikacijom drugih žena kojima je ova nastava potrebna. Nakon toga će se planirati nove organizacije i posredovanja za njihovo učenje i obuku. Odbornica Skupštine opštine Uroševac, gđa Mimoza Sojeva Pajaziti, uverila je učesnike sastanka da će se angažovati u okviru opštine, ali i sa nevladinim organizacijama koje deluju u Uroševcu, kako bi se sa časovima opismenjavanja počelo što pre.

What is DEMOS?

What is DEMOS?

Šta je DEMOS?

Šta je DEMOS?